Jak nauczyć czworonoga podstawowych komend

Prawdopodobnie wszyscy właściciele czworonogów zgodzą się ze stwierdzeniem, że rozwój fizyczny i psychiczny pupili przebiega bardzo dynamicznie, a niekiedy nawet trudno jest się zorientować, kiedy zwierzak wkracza w kolejny etap. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby już od pierwszych miesięcy życia poświęcać im możliwie jak najwięcej czasu, a dodatkowo bawiąc – uczyć. Warto, aby czworonóg poznał podstawowe komendy i dowiedział się, jak należy zachowywać się w momencie, gdy zostaje sam w domu.

Powroty do mieszkania opatrzone wizją pogryzionych butów, mebli lub poniewierających się po całym mieszkaniu wypełnieniach od pluszaków potrafią skutecznie uprzykrzyć nawet na pozór najprzyjemniejszy i najbardziej beztroski dzień. Odpowiednie i regularne szkolenie psa to najlepszy sposób przygotowania czworonoga do startu w dorosłe życie. Aby codziennie życie z psiakiem było jeszcze przyjemniejsze i łatwiejsze konieczna okaże się nauka komend. To właśnie ten temat poruszymy w poniższym artykule. Jak nauczyć psa podstawowych komend? Jak powinien wyglądać codzienny trening psa? Zapraszamy!

Kiedy zacząć szkolenie psa?

Szkolenie psa to niezwykle obszerny, a dla wielu właścicieli również niebywale trudny temat, który może spędzać sen z powiek. W tym przypadku oprócz konsekwencji i pełnej mobilizacji w dążeniu do wyznaczonego celu konieczne będzie również poznanie podstawowych zasad i sprawdzonych trików. Jesteś świeżo upieczonym właścicielem szczeniaka? Świetnie się składa, ponieważ psiaki między 3 a 5 miesiącem życia są już gotowe, aby rozpocząć szkolenie i zacząć przyswajać podstawową wiedzę. To doskonały moment, aby spróbować chodzenia na smyczy lub naukę podstawowych komend. Jednak, aby faktycznie mogło tak być, pupil musi zrozumieć, że to nikt inny, jak właściciel jest przywódcą „stada” i jasno zrozumieć wymagania, które są przed nim stawiane. Jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań zwierzak musi rozszyfrować, co mu wolno, a co jest kategorycznie zabronione.

Przejdź do naszej usługi szkolenie psa Warszawa.

Zastanawiasz się, od czego najlepiej zacząć szkolenia psa? Odpowiedź brzmi oczywiście… nauki komend. Jednak w tym przypadku musisz pamiętać o regularności tak, aby każdego dnia poświęcać nawet odrobinę czasu swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Pod żadnym pozorem – szczególnie na początku – nie zapominaj także o nagradzaniu i pochwałach swojego pupila. W tym celu niezastąpione okażą się oczywiście przysmaki. Trzymaj smakołyk przy nosie czworonoga. Tym sposobem cała jego uwaga będzie skupiona na

Tobie i na tym, aby w końcu móc skosztować ulubionych pyszności. Gratyfikowanie właściwych zachowań bez wątpienia zachęci psa do dalszej współpracy, a dodatkowo będzie powodem do radości! Tresura zainteresowania się nauką i dogłębnego poznawania świata jest łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać.

Poznaj z nami podstawowe komendy

Czy można więc chcieć czegoś więcej? Wykonanie komendy nie będzie możliwe również bez nauki reagowania zwierzaka na własne imię i przywoływanie. Oprócz perfekcyjnego wprowadzania do dalszych działań zadbasz jednocześnie o bezpieczeństwo szczeniaka. Forma, jaką wybierzesz, jest oczywiście dowolna.

Możesz postawić zarówno na tradycyjne „Do mnie!”, „Do mnie” + imię psa, jak i nieco bardziej niecodzienne rozwiązania – w tym przypadku kieruj się przede wszystkim swoimi preferencjami i przyzwyczajeniami. Chodzi o to, abyś konsekwentnie stosował jedną formę, do której przywyknie czworonóg. Tym prostym sposobem wpłyniesz na komfort spacerów, zapominając jednocześnie o próbach ucieczki i konieczności panicznego gonienia psiaka. Nie zapominaj, że tym prostym sposobem możesz uratować psu życie.

Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Już na początku należy jasno określić co psu można, a czego zdecydowanie nie. Ustalenie jasnych granic to absolutna podstawa, która znacznie ułatwia komunikację z ukochanym pupilem, a na dalszym etapie – naukę komend.

Pamiętaj jednak, że szczeniaki mają problem z koncentracją i dłuższym skupieniem uwagi na jednym zadaniu. Dlatego też nauka przydatnych komend powinna odbywać się w krótkich seriach – najlepiej po kilka minut i kilkakrotnie w ciągu dnia. Jakie są najbardziej podstawowe komendy dla psa? Wśród nich niewątpliwie powinno znaleźć się „Nie!”, „Siad!”, a także

„Zostań”. Właściwie wychowany pies nie będzie miał więc żadnego problemu z tym, aby poczekać przed sklepem na swojego właściciela, trzymać się przy właścicielu w trakcie pieszych wędrówek lub spaceru wąskimi uliczkami czy przepełnionym tłumem chodnikiem.

Opanuj z nami podstawową komendę słowną

Skoro wiemy już, jakie są podstawowe komendy, doskonale byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak nauczyć zwierzaka reagowania na konkretną komendę słowną. Śpieszymy z wyjaśnieniami. Przykładowym sposobem na naukę komendy „Nie” może być rozsypanie ulubionych smakołyków psiaka i zasłonięcie ich w całości rękami. Nawet pomimo usilnych próśb i pisków psiaka nie pozwól, aby temu udało się do nich dostać. Gdy zwierzak postanowi odpuścić pochwal go i w nagrodę wręcz smakołyki trzymane w drugiej ręce.

Proste, prawda?

Nauka komendy „Siad” jest równie intuicyjna i przyjemna. Wystarczy, że przygotujesz ulubione smakołyki psa i wydasz słowną komendę „siad” lub „siadaj”. Jednocześnie pamiętaj o tym, aby wodzić smakołykiem za głowę psa. Tym sposobem samoistnie przyjmie pozycję siedzącą. Trening powinien być zakończony oczywiście przysmakami. Na koniec przybliżmy jeszcze naukę komendy „Zostań”, dzięki której pies skojarzy, że to ten moment, w którym powinien zrezygnować z nadmiernego przemieszczania się. Tę najbezpieczniej jest rozpocząć wówczas, gdy zwierzak do perfekcji opanuje już komendę „Siad”. W momencie, gdy zwierzak przybierze już pozycję siedzącą, wyciągnij otwartą dłoń i wypowiedz komendę „zostań”. Jeżeli psiak wykona zadanie i nie zmieni swojego położenia, to najlepszy dowód na to, że nauka komend nie stanowi dla niego żadnego problemu i z powodzeniem może zostać nagrodzony psimi przysmakami. Z czasem możesz również zwiększać czas między odejściem psa po wykonaniu zadania, a otrzymaniem nagrody!

Komendy dla psa są Twoją zmorą? Skorzystaj z mojej pomocy

Twój dorosły pies od jakiegoś czasu zaczął się buntować, niewłaściwie zachowywać, a może agresywnie reagować na inne czworonogi? Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą. Dzięki temu, że w szkoleniu psów mogą uczestniczyć zarówno starsze psiaki, jak i szczeniaki właściciel bez problemu dopasuje szkolenie do wieku, a także potrzeb pupila. W ofercie znajdują się zarówno szkolenia grupowe, które są doskonałym sposobem spędzenia czasu z innymi zwierzakami, jak i szkolenia indywidualne dla nieco bardziej zdecydowanych i konkretnych właścicieli, którzy wiedzą, nad jakim problemem chcieliby pracować.

Nasze psie przedszkole w Warszawie i podstawowe posłuszeństwo to prawdziwy raj dla szczeniaczków i dorosłych psów i okazja do obcowania z psimi rówieśnikami, a szkolenia indywidualne (bez względu na wiek) pozwoli skupić całą uwagę behawiorysty na psiaku i właścicielu. Dzięki temu, że wszystkie zajęcia prowadzone są pod okiem doświadczonego behawiorysty i trenera, rozwiązanie wszelkich problemów, nauka komend lub pozbycie się niepożądanych zachowań staje się banalnie proste.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *